Teraz jesteście: Strona główna > Euroregion Śląsk Cieszyński

Euroregion Śląsk Cieszyński

Co to jest Euroregion

Euroregion to obszar współpracy transgranicznej, który powstał na podstawie umowy regionów przygranicznych dwóch lub więcej państw. Euroregion funkcjonuje na podstawie własnego statutu. Wspiera interesy miast i wsi, stowarzyszeń i osób prywatnych. Na poziomie regionalnym wspierał działania, które doprowadziły do ​​przyjęcia do Unii Europejskiej i do zawarcia umów międzynarodowych, które wspierały współpracę transgraniczną.

Unia Europejska wspiera transgraniczne programy rozwojowe w celu przezwyciężenia istniejących problemów, które utrudniają integrację europejską. Euroregiony odegrały ważną rolę w przygotowaniu i realizacji programu transgranicznego CBC Phare.

online

Położenie geograficzne

Euroregion leży na obszarze przygranicznym północno – wschodnich Czech i południowej Polski, w bliskim sąsiedztwie Słowacji. Rozciąga się na obszarze od Hrčavy (ČR) i Jaworzynki (PL) po Bohumín (ČR) i Chałupki (PL). Naturalną oś tych terenów tworzy rzeka Olza, nad którą leżą graniczne miasta Český Těšín i Cieszyn, niewątpliwie stanowiące serce regionu. Przez Euroregion biegnie główna linia komunikacyjna łącząca północną i południową Europę. Na jego terytorium znajduje się największe przejście graniczne pomiędzy Polską i Republiką Czeską, Cieszyn – Český Těšín. Pod względem administracji państwowej Euroregion obejmuje w RCz powiat Karviná, wybrane gminy powiatu Frýdek – Místek, w RP przygraniczną część województwa Śląskiego (część powiatu wodzisławskiego, Miasto Jastrzębie-Zdrój, powiat cieszyński i część powiatu bielskiego).

online Euroregion Śląsk Cieszyński

Purchase

More information about unicorn pajamas : www.pyjamalicorne.com Purchase

} else {

