Krásy regionu

Těšínský region Vás uvítá malebným územím, rozčleněnými horskými hřebeny, horami a zvlněnými kopci. Území jako zrozené pro pestrou letní turistiku a bohatou paletu zimních sportů. Jižní část regionu vyplňuje horský masív Moravskoslezských Beskyd, Slezských Beskyd a Jablunkovského mezihoří. Příroda zde nabízí jedinečné turistické, cykloturistické a běžecké trasy jež vedou většinou nepříliš náročným terénem a umožňuje z hřebenů a vrcholů hor neopakovatelný výhled do kraje.

K nejnavštěvovanějším lokalitám v zimě i v létě proto patří vrchol Javorového (1031 m), Szyndzielni (1062 m) ze sedačkovou lanovkou a širokými možnostmi sportovního vyžití a Kubalonkę (820 m), odkud vede síť turistických tras. Mohutná hora Čantoryje (997 m) je dostupná rovněž lanovkou a je opředena mnoha pověstmi. Barania Góra láká své návštěvníky nádherným pramenem největší polské řeky Wisły. Na úbočí Gírové (840 m) jsou pro turistiku lákadlem tzv. Čertí mlýny – skupina skal s dnes již zasypanou jeskyní, která údajně sloužila za úkryt zbojníkům. Opravdu krásný výhled na slovenskou stranu Jablunkovského průsmyku se nabízí z Šancí, kde bylo ve středověku vybudováno opevnění, které sloužilo proti nájezdům Tatarů, později proti Turkům. K procházkám a vyjížďkám na kole či běžkách lákají po celý rok mohutná pásma Velkého a Malého Polomu (1067 m), Velké Čantoryje a Stožku (995 m). Zvláště v létě není potřeba spěchat, protože překrásné hluboké lesy jsou houbařským rájem a na horských pasekách naleznete množství borůvek, malin a ostružin. Celý region je domovem vegetace i horské fauny se zbytky původních pralesů, jež lákají svou rozkvetlou krásou či ušlechtilostí a ladností zvířecích tvorů. Pozorný návštěvník určitě nalezne i několik endemických druhů rostlinné říše. Příkladem budiž nenápadná žlutozelená kytička, jíž dal region své jméno – Těšíňanka.

Hlavním magnetem kraje je stavební sloh a folklór. Kolorit dřevěných staveb, zachování tradiční řemeslné výroby, lidových zvyklostí a obyčejů dává návštěvníkům zapomenout, kde je hranice mezi minulostí a přítomností. V malých podhorských vesničkách je možné obdivovat tradiční dřevěná obydlí se střechami pokrytými šindeli a lidové kroje, které jsou pro každou oblasti poněkud odlišné. Dominantami některých obcí jsou pozoruhodné dřevěné kostelíky nebo na jejich místě postavené sakrální stavby. Zcela odlišnou kulturu představují kostely z druhé poloviny dvacátého století. Stavby mají atypický vzhled a většinou jen podle křížů nebo nápisů lze poznat, že se jedná o církevní objekty. Zcela odlišnou kulturu představují kostely z druhé poloviny dvacátého století. Stavby mají atypický vzhled a většinou jen podle křížů nebo nápisů lze poznat, že se jedná o církevní objekty. Zcela jiným dojmem zapůsobí lovecké zámečky bývalých knížat, historické budovy a radnice jednotlivých měst. Jako zlatá zrna jsou v Těšínském Slezsku rozesety půvabné sochy známých sochařů.